Rekordně rychlý růst úrokových sazeb v České republice letos výrazně ochladil hypoteční trh. Avšak aktuální stabilizace úrokových sazeb, oznámená novým guvernérem ČNB, dává bankám příznivé podmínky pro snížení hypotečních úrokových sazeb, což odborník na financování bydlení, Libor Ostatek, vítá jako zlomový, pozitivní moment pro dostupnost bydlení.
V České republice došlo v letošním roce k silnému ochlazení hypotečního trhu kvůli rekordně rychlému růstu úrokových sazeb. Banky letos v porovnání s loňským rokem poskytly o 40 procent méně hypoték. Expert na financování bydlení, Libor Ostatek, tvrdí, že aktuálně se nacházíme ve zlomovém, pozitivním okamžiku pro dostupnost bydlení, díky stabilizaci úrokových sazeb, kterou minulý týden oznámil nový guvernér České národní banky, Aleš Michl. Přestože inflace stále roste, cena peněz na trhu je pro financující banky příznivá. Ostatek vysvětluje, že bankovní trh chce obchodovat, protože větří příchod recese.
Cena pětiletých peněz je nejnižší od letošního března, což podle Ostatka otevírá prostor pro zlevnění hypoték. Banky by se mohly pustit do konkurenčního boje už v průběhu srpna a u pětileté fixace sazeb by mohly jít dokonce pod pět procent. Ostatek připomíná, že kromě vysoké konkurence mezi bankami a příznivých cen zdrojů existuje ještě třetí možnost, jak by banky mohly snížit úrokové sazby hypoték, zejména u delších fixací. V Česku totiž platí opačné pravidlo než v zemích s eurem, kde se úrokové sazby zvyšují s délkou fixace.
U nás jsou nejdražší jednoleté fixace a nejnižší sazby u těch nejdelších. Pokud by se změnila pravidla pro předčasné splácení hypoték související s hypoteční turistikou, banky by byly ochotné snížit úrokové sazby hypoték, zejména u dlouhodobých fixací. Pokud klient hypotéku předčasně splatí, platí bance oprávněné náklady, což jsou náklady, které si banky mohou účtovat v řádu stokorun. Podle Ostatka by však předčasné splácení hypoték nemělo být zpoplatněno bankami tak vysokými náklady.
Zdroj: SZ