Růst nájmů na podzim 2022

Růst nájmů na podzim 2022

Ceny nájmů v Česku prudce rostou a každé tři měsíce se zvyšují o 3 až 5 procent.

Situace na trhu s nájemním bydlením je zvrácená - pronajímatelé mají velkou moc a často si mohou vybírat z mnoha zájemců. Vysoké ceny nájmů nutí mnoho lidí hledat nájemní bydlení, přestože by si raději kupovali vlastní. Podle hypotečního experta Libora Ostatka z Golem Finance však stále vychází lépe platit nájem než splácet hypotéku. Pokud jsou úrokové sazby v budoucnu nižší, ceny nemovitostí by mohly klesat. V současné době jsou ceny nájemního bydlení nejvyšší za posledních 15 let.

V důsledku astronomických cen bytů a dražších úvěrů, které jsou pro mnoho lidí nedostupné, rostou ceny nájemného bydlení. Na portálu Sreality.cz se dají nalézt nabídky bytů za astronomické částky, a to i v případě malých bytů v Praze. Podle hypotečního experta Libora Ostatka jsou ceny nájmů větších bytů nad 16 tisíc korun bez energií v okrajových částech větších měst. V menších městech se pohybují kolem 13 tisíc korun.

Situace na trhu s nájemním bydlením je pro mnoho lidí frustrující, jelikož pronajímatelé si mohou vybírat z desítek zájemců. Výběrová řízení jsou běžná, a to i u levnějších bytů. Situace je podle Libora Ostatka zcela zvrácená - zatímco si normálně nájemník vybíral byt, nyní si musí pronajímatel vybírat nájemníka.

Podle hypotečního experta stále vychází lépe platit nájem než si pořizovat vlastní bydlení. Nicméně se situace podle něj brzy změní a bude opět výhodnější pořídit si vlastní byt. Vlastnické bydlení funguje v cyklech, a tak se v příštím roce může stát, že bude opět výhodné uvažovat o koupi vlastního bydlení. Předpokládá se, že k tomu ale nedojde v prvním pololetí.

Zdroj: SZ