Jak vytvořit bezpečné heslo k internetovému účtu

Jak vytvořit bezpečné heslo k internetovému účtu

Myslíte si, že máte bezpečné heslo, které nemůže nikdo zjistit? Možná to není tak úplně pravda. Dnes je možné zjistit (z pár útržků o Vás, které se volně “válejí” po internetu), víc informací, než by Vám bylo příjemné a ty pak použít, pro prolomení Vašeho hesla.

Co to pro Vás znamená?

V lepším případě Vám zablokují přístup do nějakého internetového účtu, který často nepoužíváte.

V horším případě, se dostanou emailové schránky, kterou používáte pro registraci na všech internetových službách a odtud zjistí hesla všude, kde jste se s tímto emailem registrovali.

V nejhorším případě Vám začnou přes schránku rozesílat spam a Vaše firemní doména spadne na černou listinu a už nikdy nikdo od ní nepřijme emailovou zprávu.

V nejčernějším scénáři, Vám ukradnou heslo od banky a účet vymetou do poslední koruny.

Jak tedy vytvořit opravdu bezpečné heslo? 

  1. Musí být dostatečně dlouhé (8+ znaků) a obsahovat čísla, písmena, velká písmena a ideálně speciální znaky.
  2. Zapomeňte na hesla v podobě jmen Vašich dětí, partnerů, zvířat a obecně blízkých osob (a samozřejmě vynechte také Vaše jméno nebo příjmení). 
  3. Stejně tak nepoužívejte jakékoliv kombinace čísel Vašeho data narození, telefonu či rodného čísla (to samé o stejných číslech od Vašich dětí, partnerů atd). 
    Ani kombinace bodu 1 a 2 obojího dohromady není bezpečná, protože obecně stačí jedna návštěva na FB a i když tyto údaje nemáte veřejné, tak lehce schopnější hacker je v pohodě zjistí (a to nemluvím o tom, že spousta Vašich “přátel” nebo rodinných příslušníku, tyto informace velice rád nasdílí prostřednictvím svých profilů.
  4. Musí být UNIKÁTNÍ tj. nesmí být použité nikde jinde!!!

A teď kde je tedy problém?

Většina uživatelů používá hesla, která nesplňují bod 2 a 3.
Ta šikovnější polovina je splňuje, ale používá heslo pak všude a tím porušuje bod 4.

Jaké je tedy řešení?

Pokud nejste Rainman, tak jedině Klíčenka, protože není v lidských silách si pamatovat 10ky různých hesel.

Klíčenka je aplikace/služba, která Vám vygeneruje heslo, pro každou službu zvlášť (tím splní všechny 4 body) a poté je uloží do své databáze.
Ta je chráněná dalším heslem, které jediné, si musíte pamatovat!
Jde ji nainstalovat do všech zařízení, takže je sdílená a vždy máte všechny hesla sebou.

Osobně mohu doporučit 1Password a nebo LastPass (Apple uživatelé mají klíčenku už v základu) a nechat jimi přegenerovat všechny dosud používané hesla pro všechny služby, které využíváte.


Pár tipů na závěr:

  1. Pokud Vám někdo pošle email, že zná Vaše heslo a má Vás nahrané jak koukáte na porno a podobné nesmysly, tak nikdy na tento email nereagujte (obecně na spam nereagujte, žádné odhlašovaní a podobně, tím jen potvrdíte, že existujete) a to heslo, které bude v emailu okamžitě změňte na všech místech, kde ho ještě používáte.
  2. Nikdy se na veřejné Wi-Fi (ani v kavárnách kde ji mají pod heslem a podobně) nikam nepřihlašujte bez VPNky (raději vypněte Wi-Fi a použijte data), protože na takovém Wi-Fi je velice lehké Vám ukradnout přihlašovací údaje a pak už Vám nepomůže ani svěcená voda.
  3. Nikdy nepoužívejte znovu heslo, které už někdy uteklo a to ani v jeho “mutaci” (Změna hesla z “Petr2018” na “Petr2019” fakt není bezpečnostní změna).
  4. Opravdu bezpečné heslo (například ke Klíčence) vypadá takto: “Sk4k41-P3s-Pr3s-0v3s” (Skakal-Pes-Pres-Oves) je lehce zapamatovatelné a zároveň dostatečně bezpečné.


Věřím, že chcete, aby Vaše data byly v bezpečí a protože jsou to Vaše data je to i Vaše zodpovědnost. Klíče od bytu taky nenecháváte pod rohožkou ne?