Češi se zbavují chalup, ceny klesají o třetinu.

Češi se zbavují chalup, ceny klesají o třetinu.

Pandemický optimismus opadl, zdražily energie a majitelé chalup se snaží je prodat, čímž se nabídka nemovitostí na trhu zvýší a ceny klesnou až o třetinu.

Letos se očekává, že řada Čechů, kteří si během pandemie pořídili chalupy, se jich zbaví. Důvodem je povadlý ekonomický optimismus a nárůst cen energií. Na jaře se tak na trhu objeví stovky nových víkendových nemovitostí, z nichž některé budou nabízeny za cenu pouhého milionu korun.

Inzerátové rubriky chat a chalup začaly být plné již od loňského podzimu a na jaře se očekává další nárůst nabídky. Podle odborníka na hypotéky Libora Ostatka se nabídka na serveru Reality Čechy proti loňskému období zdvojnásobila. Důvodem prodeje je fakt, že romantické představy o bydlení mimo město s koncem pandemie vyprchaly a nárůst cen stavebních materiálů zamezil plánům na zvelebení starších nemovitostí.

Ceny rekreačních nemovitostí v některých krajích již klesly. Například v Karlovarském kraji cena za metr čtvereční klesla meziročně o pět a půl tisíce korun. Někteří majitelé však stále odmítají akceptovat, že se ceny rekreačních realit daly do pohybu.

Tip pro kupující je ceny monitorovat, protože druhé čtvrtletí bude pro nákup chat a chalup ideální. Očekávají se výrazné slevy, až o třetinu. Expert předpovídá, že některé chalupy se zlevní o až třetinu ceny. Nejvíce zlevní energeticky náročné a nezrekonstruované nemovitosti.

zdroj: SZ